Koh Phi phi – první ponory a plavání se žraloky

Phi phi byl prostě jeden z ostrovů, které jsme nemohli minout. Pokud jste viděli film Pláž s DiCapriem, nepochybuji, že o tom sníte taky. Než jsme dojeli na místo, nedokázali jsme si představit, jak maličký celý ostrov je. Nenajdete tu žádné silnice, ostrov je protkaný malými chodníčky s jednou hlavní ulicí přímo u moře. Dostanete se sem pouze trajektem, nebo rychlo lodí.

Fascinující bylo si to všechno spojit a uvědomit si, že všechny suroviny, co lidé využívají, převáží místní na takových vozících ručně tlačících po celém ostrově, páni. Když jsme viděli spousty kil věcí, které místní vykládali z lodi co přijela, trochu jsme se potili s nimi. Dodávka potravin je na ostrově docela znát, i v supermarketech najdete produkty o něco dražší.

A abychom se nenudili, vybrali jsme si ubytko snad v největším kopci na ostrově 😀 Odkaz vám sem hodím, nicméně ho vůbec nedoporučujeme. O kopec ani tak nešlo, rádi se procházíme, ale ty bungalovy byly docela hrůzostrašné. Všechno bylo špinavé, fleky bůhví od čeho na povlečení  a ještě nám recepční před námi odnesla ovladač ke klimatizaci, protože ten jsme si nepřiplatili 😀 I přes tuhle hrůzu jsme si ale ostrov užili a mám z něj jedny z nejsilnějších zážitků celého Thajska.
Ubytování (19. – 22. 12.):
https://www.booking.com/hotel/th/pp-ingphu-viewpoint.cs.html?label=gen173nr-1FCAEoggI46AdIM1gEaDqIAQGYAQW4ARfIAQzYAQHoAQH4AQuIAgGoAgO4Avbt–UFwAIB;sid=87d032eeba07d6f53406745116440a98

Po cestě na viewpointy jsme se ale potkali s Čechy, kteří nás uklidnili, jejich ubytko bylo dokonce přes džungli za obrovskou skálou 😀

Cestou jsme zjistili, že viewpointy jsou po cestě dokonce 3 místo jednoho. 1. a 2. jsou hned za sebou, najdete je velmi jednoduše, všude po městě k nim vedou ukazatele. Zaplatíte drobný poplatek a schody se dostanete na viewpoint 1, pro turisty upravenou zahradou pak na viewpoint 2, ze kterého asi znáte většinu fotek. My jsme na místě pobyli jen chvilku, protože bylo zrovna před západem slunce a bylo tam hrozně moc lidí. A taky komárů. I přesto že jsme měli Predátor do tropů, komáři byli naprosto imunní a z nás se stala potrava večera. Viewpoint 3 najdete přes mapy.cz, je to opravdu mnohem příjemnější místo než předešlá zmíněná. Zaplatíte asi 20 bahtů vstup a dostanete vychlazenou lahev vody, která se opravdu hodí a na dřevné terase pozorujete obě kouzelné strany ostrova.

Na Phi phi jsem strávila i své 21. narozeniny a všechno se nějak sešlo na tento den, takže jsme se zastavili až večer na drinku ve známém Banana baru, kde je možné si drink vzít na střechu a relaxovat v takové thajsko-hipster atmosféře.

Brzy ráno jsme měli domluvené potápění. Nebylo to úplně dobrovolně, nikdy jsem se totiž nepotápěla a mám hrozný strach z lodí, je mi na nich vždycky špatně. Natož na otevřeném moři, žejo. Původně jsme chtěli jet šnorchlovat, ale když jsme došli k doporučené společnosti, co šnorchlování organizuje (https://www.diving-in-thailand.net/), dozvěděli jsme se, že jsou moc ostré vlny a v termínu kdy jsme měli prostor pro výlet to výhledově ani lepší nebude.

Na to, od koho si výlet kupujete si dejte veliký pozor. Výlety nabízí Thajci na celé hlavní třídě, nejotravnější byl ale nějaký běloch a jeho parta, kteří na vás pokaždé když jste prošli okolo něco pokřikovali – když kolem jdete třeba 10x denně, už vás to trochu vytáčí. Ale to jsem odbočila! Jednoduše dobře vybírejte, s adventure clubem jsme byli moc spokojení (vděční jsme byli hlavně za angličtinu, všechno nám dopředu a srozumitelně vysvětlili). Je sice fakt, že si za služby dost připlatíte, ale věděli jsme, že jsou zodpovědní a nenechají nás někde utopit.

Po dlouhé diskuzi jsme se tedy rozhodli pro scuba diving, což je klasické potápění s bombou na zádech, my jsme měli zaplacené dva ponory do hloubky 12 metrů s možností vidění želviček a žraloků, na které jsem se hrozně těšila. Ale potápění? uuuuf. Po shlédnutí instruktážního videa jsme museli vyplnit dotazník o našem zdravotním stavu s asi 50 ti otázkami na různé onemocnění a kvůli mé štítné žláze jsem musela ještě na místní kliniku pro potvrzení. Klinika byla nádherná a všichni byli moc příjemní, ale i tak to nebylo nic příjemného, tak si když tak o potvrzení na potápění zažádejte u svého lékaře ještě v Čechách. Zdravotnictví nemůžeme úplně posoudit, byli jsme pouze v této soukromé klinice, ale ta byla opravdu skvělá, potvrzení stálo cca 500 bahtů. V Thajsku jsme ale viděli i dost zfetovaných místních, třeba Phi phi se pyšnilo tetovacími salony na každém rohu, ve většině případech dokonce hned vedle baru. Docela klasické bylo vidět personál co se navzájem tetoval, salónů totiž bylo obrovské množství takže když byl uvnitř zákazník, byla to náhoda. Po celém Thajsku pak vidíte pozvánky na různé drinky z houbiček a podobné srandy.

Teď už ale k samotnému potápění, které bylo naprosto úžasné! Špatně mi sice trochu bylo a bála jsem se neskutečně, hlavně při prvních zkouškách dýchacího přístroje pod vodou, ale ten pocit být tak hluboko pod hladinou je nepopsatelný. Nakonec jsme se nechali ukecat i ke koupení fotek, tak jsem vám sem některé přiložila. Na žraloky jsme sice štěstí neměli, ale viděli jsme spoustu zajímavých ryb, korálů a želvy.

Když jsme dojeli z potápění, skočili jsme jen rychle koupit klobouk (nasadím ho totiž vždycky až když mám úplně spálený obličej, jsem prostě nepoučitelná 😀 ) a vyrazili směr šnorchlování thajskou long boat – typická thajská loď z obrázků s motorem, kterým se při ovládání ručně otáčí. Tento výlet jsme měli zase na doporučení, pořádala ho totiž blondýnka z Česka, která už v Thajsku nějakou dobu žije se svým thajským manželem. Vyšlou s vámi na výlet do lodi jednoho řidiče a průvodkyni, my jsme měli velké štěstí a celý výlet jsme si moc užili.

Nechápu proč, ale na long boat mi vůbec špatně nebylo a to jsme projezdili celé odpoledne. Za těch pár hodin jsme stihli vidět Monkey beach, nádhernou zátoku Wang long bay, ostrov Phi phi lee, vikingskou jeskyni, Pileh bay, Maya bay (tady se natáčel film Pláž, jen je momentálně zavřená kvůli obnově korálů) a Lohsamah bay.

Šnorchlovat jsme mohli kdekoliv jsme chtěli, délka pauzy byla taky na domluvě. Zaplavali jsme si dokonce i s mými vysněnými žraloky a viděli bioiluminiscenční plankton. Co víc? 🙂 Výlet je to opravdu fajn, navíc vám Češka dá tipy na místa k vidění a dostanete i slevu na různé trajekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *