Slovinsko – 2., 3. a 4. den

2. den jsme se probudili s výhledem na Bloško jezero, které jsme za pár minut okusili na vlastní kůži a dali si raní koupel, která byla pořádně ledová! Asi tak jako všechna voda, která se na Slovinsku nachází 😀

Po snídani jsme se vydali ke starému kostelíku ze 12. – 14. století – Cerkev sv Trojice. Potom jsme se vydali objet jiho-západní cíp Slovinska, který se nachází na hranici s Chorvatskem a taky si jako v Chorvatsku připadáte!

Navštívili jsme například pláž v Koper, prošli se v okolí plaží v Izole a moc nás uchvátila Moon bay, ve které jsme se nakonec i vykoupali. Navigace vás dovede k obrovskému útesu, ze kterého musíte následně sejít až dolu k oblázkové pláži. Zátoka byla moc krásná, daleko od přímořských městeček a moře super příjemné, přišlo mi dokonce že o trochu míň slané, což mi velmi vyhovovalo 😀

Procházka po Pirani jsme si nechali na podvečer – nejdřív jsme si na náměstí užili pár dortíčků a káviček a potom si prošli promenádu u moře při západu slunce 😀 Piraň je takové klasické přímořské městečko, které znáte z Itálie, Chorvatska a podobných destinací. Já bych nejraději utekla do hor, zato David si taková místečka užívá 😀

Na 3. den jsme si naplánovali rtuťové doly – Anthony’s Shaft Mining Museum. Prohlídka je velmi zajímavá a zvládla jsem ji i já se strachem z pavouků a klaustrofobií  😀 Vstupné bylo 10 eur na osobu a určitě moc doporučujeme, dozvíte se spoustu zajímavostí.

Později jsme přejeli k Velké Planině a prošli se v jejím okolí abychom věděli, kudy se k lanovce další den dostaneme. Celý den nám pršelo a tak jsme šli na krátkou procházku plnou mlhy a večer zakončili v mekáči (jo, stydím se 😀 ) abychom dobili všechny potřebné propriety.

Většina 4. dne byla věnovaná Veliké Planině, což byl naprosto úžasný  zážitek. Jedná se o krajinu plnou krav, kde jsou tradiční vesničky, domky, sousta tras na tůry a neskutečně výborné mléčné výrobky. Celý ten klid a přírodu jsme si moc užili 🙂 U místních si můžete dát čerstvé sýry, mléko, nebo třeba pálenku z bylin. Zpáteční jízda lanovkou vás vyjde na 17 eur za osobu a velmi se vyplatí si přivstat, když jsme se kolem druhé odpolední vraceli, valily se sem masy turistů.

Později odpoledne jsme se vydali do Logar Valley, kde se platí vstup 7 eur za auto a můžete si vesničku projet. Samotná vesnice nás neokouzlila tolik jako cesta k ní (říkal David, já to prospala 😀 ), nejzajímavější byl asi vodopád Rinka nacházející se úplně na konci trasy, většina míst z mapky byly pouze ubytování a restaurace. U Rinky se nachází i takové menší Orlí hnízdo s výhledem na vodopád.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *