Černobyl

Návštěva Černobylu pro nás byla hlavním důvodem, proč na Ukrajinu jet. Bylo to pro mě místo o kterém mi všichni říkali jak je to nebezpečné, jak by se báli tam jet a tak jsem se o tomto místu chtěla dozvědět více. Samozřejmě jsme si nenechali namluvit žádné příšerné scénáře, ale o prohlídkách si načetli spoustu věcí a potom se rozhodli vyrazit. Vždycky mě moc lákala tahle „post apokalyptická“ atmosféra, kterou jsem viděla ve filmech a četla o ní, bohužel to ale v Černobylu není úplně daleko od pravdy.

Samotnou prohlídku jsme si vybrali u „dočernobylu.cz“, kteří měli nejpřehlednější webovky a fajn cenu – 99 eur/osobu/jednodenní prohlídka. Když jsem na jejich stránky koukala dnes, cenu jsem viděla rovnou v českých korunách a o trochu dražší. Jedná se o Ukrajinskou společnost, ale celou komunikaci před prohlídkou s vámi řeší česká zákaznická podpora, která je naprosto jedinečná a přesně takhle by podle mě zákaznická podpora fungovat měla. Jednou za čas dokonce pořádají prohlídky i v českém jazyce. Prohlídku jsem rezervovala přibližně měsíc před termínem. Přes ukrajinské úřady se pravděpodobně musí žádat o potvrzení ke vstupu, tak si rezervaci nenechte na poslední chvíli, nebo si jako naši kamarádi připlatíte za urychlení. Společnosti zadáte samotná data a o potvrzení a všechno ostatní se postará sama. Mailem nám přišly všechny důležité informace a personál byl milý už od samotného začátku.

V den prohlídky jsme bez problémů dorazili na domluvené místo, všichni nás mile přivítali a k Černobylu i během celé prohlídky jsme jezdili pohodlnou dodávkou. Ke čtení jsme dostali roztomilé české noviny s informacemi o Černobylu. Cesta trvala přibližně dvě hodiny, a tak jsme stihli zkouknout část dokumentu o havárii.

Než jsme vůbec do areálu vešli, museli jsme projít asi dvě kontroly s pasy. Program byl přibližně daný, ale nebyl problém se na čemkoliv domluvit, hodně záleží na průvodci. My jsme po příjezdu stihli projít Pripjať – lunapark s ruským kolem, centrální náměstí, hotel Polissia, kulturní dům Energetik, kino, hudební školu, základní školu, školku, vyhlášenou kavárnu, samotný reaktorem v sarkofágu a radar Duhu.

Průvodkyně nám během prohlídky ukazovala všechny různé zajímavosti a celkově jsme byli s prohlídkou moc spokojení 🙂 Na konci jsme dokonce jako dárek dostali trička a pohledy, což byl milý marketingový trik.

Prohlídka pro mě byla hodně obohacující, byla spoustu věcí, které jsme o havárii nevěděli. Převážně to, co vláda všechno udělala, nebo tedy spíše neudělala a lidem neřekla. Tradující se domněnky lidí, jak je tato návštěva nebezpečná, se vyvrátily po tom, co jsme zjistili základní informace a to, jak bylo místo celé vyčištěné a následně jsme si to sami dozimetrem ověřili. Při jedné prohlídce Černobylu jste vystaveni přibližně stejnému množství radioaktivity jako při zaoceánském letu.

Atmosféra místa je silná, nečekejte ale, že tu budete sami se svou skupinkou, po cestě potkáte několik dalších mas lidí. Návštěvy v Černobylu jsou dost velkou turistickou záležitostí, urbex provedlo už statisíce lidí před vámi 😀

Místa s fotkami zde:

Lunapark s ruským kolem

Centrální náměstí

Kino

Vyhlášená kavárna

Bazén

Škola

Školka

Duha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *