Mallorca

Jak praví strýček google, Mallorca je jedním z baleárských ostrovů a zároveň největším ostrovem náležícím Španělsku. Pro mě pak hlavně místo, kde jsem prožila část dobrodružství léta 2018, které pro mě bylo dost rozmanité. Na Mallorce jsem strávila celkem 3 týdny, z čehož týden tvořilo dobrovolničení, poznávání místních a pozorování hvězd na farmě vzdálené daleko od civilizace a 2 týdny cestování po celém ostrově.

Let na Mallorcu trvá okolo dvou hodin (záleží odkud letíte), přímý spoj se dá sehnat levně z německých letišť. Pokud chcete na Mallorce cestovat, je dost výhodné si půjčit auto – vyjde vás to levněji než MHD (pokud jste alespoň dva) a jste pánem svého času 🙂 Jinak jsou na Mallorce 3 trasy vlaku a síť autobusů pokrývající téměř celý ostrov.

Ostrov je neskutečně rozmanitý a tak si dobře vybírejte místo, kde se ubytujete. Střed ostrova je bydlištěm místních, kteří povětšinou bydlí ve „fincách“ – u nás by to bylo něco jako statek / farma. Pobřeží je plné turistických letovisek která se liší jen tím, jak moc velké rušno tam je. Jedno je ovšem všude stejné a to problém s parkováním a úzkými uličkami. Hlavní silnice jsou ve výborném stavu, pozor si ale dejte na všechny silnice a uličky mimo, které jsou většinou kamenité a nesmírně úzké.

Totální nutnost je na Mallorce ochutnání Paelly, což je španělské rizoto vařené z čerstvých surovin, kterého vám donesou celou pánev a Sangrie plná ovoce. Na své si tu přijdou hlavně milovníci mořských potvůrek 🙂

Místa, která jsem navštívila:

1.Palma de Mallorca – Přístavní a zároveň hlavní město Mallorcy plné španělských uliček, kaváren, zmrzliny a pomerančového džusu 🙂 Najdete tu spoustu obchodů, jídla a jako bonus moře, to nezní špatně, ne? Pro mě to bylo místo na jednodenní procházku, protože přeci jen mám radši místa mimo velké davy lidí, což je na Mallorce vcelku složité najít 😀 Nenechte si ujít zahrady – Jardines Hort del Rei a 14 metrový most poblíž zahrad, katedrálu – Catedrall de Mallorca a malinkou pláž, která je před palmskou pláží.

2. Inca – 3. největší město Mallorcy s nádhernými historickými uličkami a galerií na každém kroku. Inca je známá také kvůli obrovským trhům, na kterých najdete vše, na co si jen vzpomenete.

3. Colonia de Sant Jordi – První místo kde jsem byla ubytovaná v apartmánech a i přesto, že jsme bydleli kus od pláže, byl tu až nečekaný klid 😀

4. Platja d’es Dolç – Pláž poblíž našeho ubytování která byla úúplně narvaná lidmi, stejně jako většina pláží na Mallorce. Platja des Dolc je dlouhá pláž, které stála za to až kdesi v dáli a tam se bohužel nedalo koupat. Nevím zdá kvůli přílivu, ale moře bylo nejšpinavější, co jsem na celé Mallorce zažila.

5. Es Pontàs – Výhled na nádhernou skálu vystupující z moře, na kterou bych se mohla dívat hodiny. Neskutečná nádhera co příroda dokáže vytvořit.

6. Cala Mondragó – Pláž s krásně tyrkysovou vodou, kde je možné si celkem bezpečně skočit z menšího či většího útesy, jen pozor na medůzy.

7. Drach Caves – V těchto jeskyních se prý nachází největší jeskynní jezírko. Vstupné je 16 eur a podívaná je to pěkná, nicméně jde s vámi neskutečná masa lidí, do ruky dostanete letáček s výkladem a na konci prohlídky jste nahnáni na řady lavic, kde koukáte na ochestr na vodě. Pokud si odmyslíte ty davy lidí, moment je to krásný. Jestli bych sem ale šla znovu, o tom lehce pochybuji.

8. Cala Millor – Na této pláži jsme se byly pro její skvělé umístění podívat na východ slunce.

9. Cala Ratjada – Druhá oblast kde jsem byla na Mallorce ubytovaná. Ratjada je hodně turistická, ale to jsou bohužel všechna místa na pobřeží. Pokud máte lehké spaní, dejte si pozor na lokaci ubytování – my jsme si vybraly jedno které bylo zrovna vedle náměstí, na kterém se každý den pořádaly divoké párty. Víkendovými trhy jsme ovšem nepohrdly 🙂

10. Cala Gat – Naší oblíbenou pláží byla cala gat, která se nachází v zátoce na konci hlavní promenády vedoucí od přístavu. Na cestě bylo také možné navštívit jednu zastrčenou pláž, která není na mapě a možná právě proto jsme na ní nikdy nepotkaly více než dva lidi.

11. Cala Moll – Pláž plná turistů s výhledem na obrovské hotely. Sem by mě už bohužel dobrovolně nikdo nedostal.

12. Far de Capdepera – Maják s úzce klikatou cestou vedoucí na vrchol, ze které si můžete udělat příjemnou procházku. Na vrcholu vás mimo majáku překvapí ještě výhled na část ostrova vstupující do moře.

13. Cala Agulla – Toto místo bych zařadila na pozici nejvíce nacpané pláže na celém ostrově. Nepřeháním když říkám, že okolo našich ručníků nebylo místo ani metr 😀

14. Cala Mesquida – Půlka pláže byla pro nudisty a půlka pro lidi v plavkách. Tipuji že určitě neuhádnete kterou polovinu jsme si nevědomky vybrali 😀 V mobilu se jako kousek zdál vrcholek na pravé straně od pláže a tak jsme se v žabkách vydali pod poledním sluncem k ruinám s nádherným výhledem. Pohled to byl skvělý, ale nechoďte proboha v žabkách, byla to pěkná blbost 😀

15. Platja de Muro – Bílá pláž a voda jako na Maledivách, ale těch lidí!

16. Platja d’Alcanada – Tichá pláž s výhledem na maják a pár lidmi kempujícími hned u pláže, proč ne 🙂

17. Playa de Sant Joan – Jelikož už jsme měly plné zuby nacpaných pláží, vypravily jsme se na procházku o kousek dál a našly jsme tyhle krásné výhledy.

18. Carrer del Calvari – Cesta s 365 schody vedoucími k malému kostelíku s velkolepým výhledem hned vedle něj.

19. Playa del Port de Pollença – Pro mě asi nejkrásnější pláž na Mallorce. Pravděpodobně to bylo tím, že jsme ji zastihly poloprázdnou, jelikož bylo zataženo, ale ta atmosféra a výhled na hory v dáli… Nádhera 🙂

20. Mirador Es Colomer – Dechberoucí vyhlídka a jeden z mých nejsilnějších zážitků na Mallorce. Pro mě, v té době jako začínajícího řidiče byla cesta sem a následně na pláž jedna velká šílenost. Úzká silnice v horách s prudkými zatáčkami byla dost děsivá – nevím jestli jsem větší strach měla já, nebo teta sedící na sedadle vedle mě 😀 Autobusáci kteří tuhle cestu dali mají můj obrovský obdiv.

21. Platja de Formentor – Vzhledem k cestě která sem vede a davy turistů všude kolem mě pláž ani trochu neoslovila. A díky zkušenostem s místními cestami jsme s radostí oželely i výpravu k majáku Formentor 😀

22. Cala Molins – Pláž obklopená útesy, kde jsme viděly největší vlny a malé ráčky. Kvůli rozbouřenému moři které se majestátně tříštilo o skály bylo zakázané koupání. O to ale majestátnější pohled to byl.

23. Port de Sa Calobra – Z dálky vypadá jako přívětivá oblázková pláž, ale pozor na medůzy.

24. Torrent de Pareis – Pláž, která mě bohužel moc nenadchla. Zajímavý je ovšem přístup k ní, musíte jít totiž takovými úzkými tunely 🙂 Vykoupat se ale dá i na samotném začátku cesty, kde je jedna docela fajn pláž. Také je to jedno z mála míst, kde musíte platit za parkování.

25. Puig Major – Úžasná jezírka která mě naprosto okouzlila.

26. Deià – Město které mi bylo na Mallorce nejbližší. To ovšem nemůžu říct o jeho pláži Cala de Deià, která byla hodně narvaná. Lidi leželi i na obrovských kamenech, jen aby měli kousek místa.

27. Mirador de Ricardo Roca – Další nádherná vyhlídka tentokrát obohacená o malou rotundu, do které se dá vyšplhat 🙂

Mallorca je nádherné místo, které je bohužel hodně turistické a proto bych sem už jela stejně jako na Ibizu jen mimo sezónu.

Díky že jste se dočetli až sem! 🙂

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *