Kolik stojí Srí Lanka?

Než na jakoukoliv cestu vyrazíte, je dobré si o zemi něco málo přečíst a zjistit. Třeba to, kolik tam stojí potraviny, ubytování a hrubě si spočítat náklady. Ovšem ve Španělském dobrodružství, které pro vás brzy napíši zjistíte, že je občas lepší nechat to na osudu, ale pšt 🙂

Je důležité si uvědomit, že každá cesta může být nesmírně drahá, ale taky úplně lowcost, protože z velké části si můžete náklady sami korigovat. Jasně že jídlo bude vždycky levnější u nás než v Norsku, nebo že za ubytování v kempu většinou zaplatíte míň než v hotelu.

Zároveň jde taky o naší komfortní zónu a o to, jak moc jsme ochotni z ní vystoupit. Někdy to za to nestojí, jindy je to výhra v loterii.

My jsme Srí Lanku pojali jako dobrodrůžo, které si chceme užít, probádat a když se nám něco bude líbit, prostě si to koupit (rozhodně ne všechno, přeci jen jsme jeli s krosnou 🙂 ). Ale taky jsme se chtěli vyvarovat hotelům a možná si trochu vyskočit z komfortní zóny – ale jen trošku, vždyť mě znáte.

Ještě než se do vaší země snů dostanete, je potřeba zařídit veškerá víza, letenky, očkování atd. Vše o tom, co zařídit než vyjedete je sepsáno TADY.

Ubytování jsme volili většinou nějaký rozumný průměr. Na Srí Lance je možné se ubytovat třeba i za 150 korun na noc. Na Airbnb najdete hezké domovy za opravdu velmi rozumné ceny. A proto jsme na prvních pár nocí zvolili Airbnb. Jediný problém je zde adresa, protože na Srí Lance objevit nějaké pořádné značení domů je zázrak. Stejně jako najít někoho, kdo vám bude rozumět anglicky.

Později jsme přešli na Booking, protože se nám v něm lépe plánovaly dny a bylo zde více recenzí. Jenže. Jenže bohužel nikdy nevíte, jak bude pokoj opravdu vypadat. Občas jsme se spálili, občas jsme narazili na druhý domov 🙂 Každopádně je dobré dát na hodnocení, alespoň malinko vám napoví.

Všechna naše ubytování a ceny naleznete TADY.

Přesuny jsou další subjektivní volbou. Na výběr máte autobusy, vlaky, tuk tuky, uber a osobního řidiče. Ceny se samozřejmě odvíjí od vzdálenosti. Asi hodina a půl autobusem nás stála okolo 10 korun pro jednoho. Vlaky stojí klidně okolo 40 korun za 6 hodin jízdy. S tuk tukáři je opravdu nutné smlouvat a to hodně. Průměrná a rozumná cena, na kterou většinou přistoupí je přibližně 40 – 50 rs za kilometr, tedy asi 8 korun. Uber je většinou o malinko dražší než tuk tuk, takže opravdu stojí za to ho zvážit. Nevýhodou je, že nikdy nevíte, za jak dlouho řidič dojede, protože na čas opravdu nedbají a doporučuji platit hotově – nemůže se vám tedy stát, že řidič cestu přijme, ale nedojede a vy zaplatíte poplatek. Bohužel ho naleznete povětšinou jen okolo Colomba, ale je možné si od nějakého vzít kontakt a většinou pro vás rád dojede až na druhý konec Srí Lanky 🙂 Pokud byste měli zájem, máme kontakt na řidiče, který párkrát svezl nás a doteď nám přes viber píše jak se máme a co dělá jeho rodina 😀

Jídlo je na Srí Lance oproti Čechám levné, ať si ho dáte opravdu kdekoliv. Ale rozdíly jsou také velmi znát. Nejdražší jídlo jsme kupovali v Negombu, kde za smažené nudle dáte klidně 500rs (necelých 100 kč). Nejlevnější a opravdu nejchutnější jsou jídla od místních. Ať už v guesthousu, kde většinou dostanete obrovské porce – takže stačí jedna, tak i v obchůdkách, o kterých byste vůbec neřekli, že vaří. Stačí se zeptat a kousek něčeho se pro vás určitě někde najde 🙂 Nejlevnější jídlo nás na Srí Lance stálo 150 rs tedy asi 22 korun.

Když jsme na Srí Lanku jeli, říkali jsme si, že to bude taková levnější dovolená, protože lidé tam jsou opravdu chudí a ubytování levné. Ale když chcete vidět památky a krásy země a neohlížet se na to, kolik vstupy stojí, vyšplháte se na docela vysokou částku. Všechny památky, které naleznete vypsané TADY nás vyšly na 7500 korun, což už je docela velká částka.

Zdání klame, ale opravdu takhle „levná země“ není zadarmo, ovšem jak jsem psala výše, vše je o vystoupení z komfortní zóny a o tom, jak moc lowcost chceme na cestách být 🙂 Já se řídím pocity a většinou jezdíme opravdu v nějaké zlaté střední cestě, protože si zemi chceme dostatečně užít jak kulturou, tak i jídlem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *