Balíme na Srí Lanku

Tak a je to tady. Po dlouhém čekání konečně přišel svůj čas a my vyrážíme na Srí Lanku. Pojďte se s námi mrknout na to, co si na 4 týdny do tropů balíme my 🙂

Co zařídit před Srí Lankou
První věcí, kterou musíte před cestou zařídit jsou letenky, bez nich by to úplně nešlo 🙂 Jelikož jsme se museli řídit pevným termínem Davidovy dovolené a na Srí Lance jsme chtěli strávit co nejdéle času, cena letenek se nedala nijak moc ovlivnit. Koupili jsme tedy letenky na 4 týdny – s odletem 7. 8. a návratem 3. 9. 2017. Jelikož je to pevný termín a také termín prázdnin, vystoupaly letenky s aerolinkou Emirates z Prahy na 19 tisíc pro jednoho. Tato varianta s Emiráty pro nás byla tou nejlevnější. Vybírali jsme si letenky s nejdelšímy přestupy a doufáme, že nás pustí ven z letiště. Cestou tam máme asi 15 hodin v Dubaji a cestou zpět je to okolo 20 hodin na Maledivách a dalších 20 v Dubaji.

Na Srí Lanku je potřeba si také zařídit vízum pro vstup do země. Pro nás je nejvhodnější varianta na 30 dní za 35 USD, tudíž nějakých 770 korun na osobu. Přátelé nám doporučovali vyplnit si online vízum předem, které se pouze vytiskne a ušetří se tak čekání na letišti. Online formulář naleznete zde: ETA vízum
Víza do Dubaje a Malediv nejsou potřeba. 

Nedílnou součástí cestování by mělo být i cestovní pojištění. Pro všechny případy jsme si vybrali pojištění s vysokým limitem výdajů a vyšlo nás na 1680 korun pro dva.

Jelikož je Srí Lanka chudší země, ve které je rozšířeno několik docela závažných nemocí, očkování bylo jasným bodem, který musíme před Srí Lankou zařídit. Po přečtení různých článků z blogů a cestopisných stránek jsme se rozhodli pro žloutenku a břišní tyfus. A protože jsme narození po roce 1988, žloutenku typu B jsme již naočkovanou měli. Píchnout jsme si tedy nechali jen žloutenku typu A a břišní tyfus. Tyto dvě vakcíny stály bez pár korun 1800 plus 100 za aplikaci v očkovacím centru pro jednoho. Je vhodné si očkování dobře promyslet a včas začít řešit. Toto naše očkování se doporučuje cca měsíc před odletem, jelikož tak dlouho trvá, než si tělo vytvoří potřebné protilátky žloutenky typu A. Ale když jsem do vakcinačního centra volala, dozvěděla jsem se, že stačí pouze 14 dní před odjezdem. Dlouhou dobu jsme přemýšleli ještě nad vzteklinou, jelikož jí tam mohou přenášet třeba všudypřítomné opice, ale tu jsem na doporučení doktorů a známých zamítla.

Co s sebou?
Výlet na Srí Lanku chceme pojmout jako backpackerskou záležitost, vyrážíme tedy jen se dvěma krosnami na zádech a tudíž s co nejomezenějším obsahem.

Naše batohy
Větší batoh s radostí přenechám mému muži a tak já vyrážím s mou oblíbenou zelenou krosničkou – Osprey Tempest 40l, která je speciálně vyvinutá do letadla jako příruční zavazadlo (ale pozor, ze zkušeností víme, že ne u všech aerolinek splňuje rozměrové parametry). Davidova černá krosna má objem 65 litrů a je od značky HI-TEC, model Traverse.

Doklady
Desky se všemi vytisknutými důležitostmi – letenky, pojištění, mapka atd. Peněženka obsahující občanky, pasy a peníze. Rozhodli jsme se, že vyrazíme se 150 eury a zbytek peněz budeme vybírat až na místě z bankomatů, abychom neplatili dvojí směnu (koruna na eura a eura na rupie).

Lékárnička
jodisol – dezinfekce ve spreji, oční kapky

kinedril, septilen na bolest v krku , stoptussin na kašel, analergin na alergie, imodium na průjem, rennie na žaludek, preventan akut na imunitu při pocitu začínající chřipky, paralen, ibalgin, migralgin, brufen

rychloobvazy, alkoholické ubrousky, lepící stehy, náplasti

Kosmetika
Kosmetiku jsem se rozhodla rozřadit do tří taštiček. V první taštičce jsou věci na každodenní používání, ke kterým nepotřebujeme koupelnu. Takže například hřeben, deodoranty, růžová voda a jojobový olej který používám na obličej. Druhá taštička je koupelnová taštička, která ukrývá kartáčky na zuby, pastu a sprchový gel s šamponem. Třetí taštička bude schovávat lékárničku a všechny kosmetické serepetičky které se nebudou používat tak často – opalovací krémy, po opalovací krémy a zásyp na nohy.

Oblečení:
Na oblečení jsme si koupili tyhle vychytralé kostky – neboli packing cubes. První balíček asi 5 kusů jsme si koupili v ikee a tyto tyrkysové jsme si objednali přes slevomat asi za 300 korun (balení obsahuje 3 kostky na oblečení a asi 3 taštičky různých velikostí). Počet oblečení jsme se opravdu snažili omezit a tak vyrážím se čtyřmi tílky a třemi tričky s krátkým rukávem a jedním s dlouhým rukávem. Dále mám dvoje šaty, džínové šortky, tříčtvrteční legíny a lehčí dlouhé kalhoty. Sedm kusů kalhotek, dvě podprsenky, čtvery ponožky a pyžamo. U plavek jsem bohužel neodolala a vezu dvoje 😀 Spodní prádlo jsem volila bezešvé, aby brzy uschlo.

Boty
Vyrážíme jen se sandály a s našimi oblíbenými vivobarefoot teniskami na nohách.

Elektronika
Největší položkami je notebook a zrcadlovka, dále bereme malou outdoorovou kamerku, power banku, celosvětový adaptér do zásuvky, rozdvojku, nabíječky a ostatní příslušenství potřebné k foto technice.

Praktické věci
Do této kategorie řadím všechny ostatní věci, protože to jsou věci na které se často zapomíná, ale většinou jsou velmi důležité, nebo vám alespoň ulehčí pobyt v cizí zemi.

Asi nejdůležitější je pitný režim a jelikož byly na Srí Lance veliké záplavy a není tomu tak dávno, rozhodli jsme se využít všemožná opatření. Vezeme s sebou 3 lahve na vodu. Jednu skládací – Platypus, druhá je od značky Stanley, která udržuje obsah lahve studený a třetí tou nejdůležitější je filtrační lahev Katadyn, která přefiltruje 100 litrů vody a filtruje jak bakterie, tak i viry. S sebou máme také tablety na čištění vody které bych ale chtěla používat jen v krajní nouzi.

Super důležitá je pro nás i moskytiéra, která prý není ve všech ubytováních zcela funkční a tak si vezeme svou. Jako ochranu před hmyzem s sebou máme také predátory různých druhů. 3D predátor se stříká do prostoru kde se zachytává na různých materiálech a z nich se potom postupně vypařuje, červený predátor funguje jako impregnace a vydrží až 28 dní. Dva zelené fungují jako typický repelent, jen mají vyšší obsah účinných látek a proto jsou vhodné i do tropických zemí.

Ostatní: pytlík s věcmi které budeme nosit vždy u sebe (antibakteriální gel na ruce a malou lékárničku), 4 rychleschnoucí ručníky, toaletní papír, brýle, kapesníky, malý nožík, multitool, zámeček s klíčkem, skládací misky, spork jako příbor, zahřívací fólie, šitíčko, manikúra, pláštěnky, čelovky, zip-locky, gel na praní v ruce s šikovným kartáčem, skládací taška a průvodce po Srí Lance 🙂

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *